VSKL230-12
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VSKL230-12
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 230 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 510 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKL230
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 510 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™