STP20NM60
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STP20NM60
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 5V @ 250µA
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 54 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 290mOhm @ 10A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) : 600 V
Vgs (Max) : ±30V
Product Status : Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 1500 pF @ 25 V
Mounting Type : Through Hole
Series : MDmesh™
Supplier Device Package : TO-220
Mfr : STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 20A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 192W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : STP20
Description : MOSFET N-CH 600V 20A TO220AB
Contact Now
N-Channel 600 V 20A (Tc) 192W (Tc) Through Hole TO-220