CY7C63001A-PXC
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Application Specific Microcontrollers
Base Product Number : CY7C63001
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : M8™
DigiKey Programmable : Not Verified
Program Memory Type : OTP (4kB)
Supplier Device Package : 20-DIP
Mfr : Infineon Technologies
Applications : USB Microcontroller
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply : 4V ~ 5.25V
Interface : USB
Controller Series : CY7C630xx
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)